تغذیه مناسب ورزش

اهمیت تغذیه مناسب ورزش

تغذیه مناسب ورزش چه خصوصیاتی دارد؟

تغذیه مناسب ورزش با رژیم غذایی معمولی تفاوت های زیادی دارد. سلامت جسمانی ورزشکاران می تواند یکی از عوامل تعیین کننده در موفقیت آن ها در رشته های ورزشی باشد. در کنار قدرت، سرعت و استقامت این تغذیۀ مناسب است که سوخت بدن را فراهم می کند. کالری، ویتامین ها و دیگر مواد مغذی باید به اندازۀ کافی به بدن برسند. چرا که بدون سوخت رسانی کافی انجام تمرینات ورزشی به بدن آسیب خواهد رساند.

تغذیه مناسب ورزش را می توان به هر کسی که به دنبال یک سبک زندگی فعال و سالم است توصیه کرد. استفاده از مواد غذایی مفید از گروه های غذایی مختلف باعث ایجاد یک رژیم غذایی سالم می شود. حجم مواد غذایی دریافتی را می توان بر اساس نوع ورزش و تمرینات تعیین کرد. هرچند نیازهای هر فرد متفاوت است و باید همان اندازه کالری که در تمرینات می سوزانید را دوباره به بدن برگردانید. همچنین باید یاد بگیرید بین میزان کالری دریافتی و کالری مصرفی خود هماهنگی ایجاد کنید.

تغذیه مناسب ورزش

کالری را می توان از طریق منابع مختلف به بدن رساند، اما سه منبع اصلی عبارت هستند از کربوهیدرات ها، پروتئین ها و چربی ها. کربوهیدرات ها مهمترین منبع تامین کالری بدن محسوب می شوند. کربوهیدرات های ساده راحت تر در بدن تجزیه می شوند و به سرعت انرژی را در بدن آزاد می کنند. از طرفی کربوهیدرات های پیچیده منبع انرژی بهتری محسوب می شوند. چرا که انرژی بیشتری را برای ماهیچه ها فراهم می کنند. کربوهیدرات های پیچیده در محصولاتی مثل غلات کامل وجود دارند، برای مثال جو دو سر، نان سبوس دار، سیب زمینی و برنج. توصیه می شود که بیش از نیمی از کالری مورد نیاز را از طریق کربوهیدرات ها برای بدن تامین کنید.

پروتئین ها نیز نقش بسیار مهمی در تغذیه ورزشی دارند. در واقع پروتئین به عضله سازی کمک زیادی می کند. اما حتما نیاز نیست که مقادیر بسیار بالایی از پروتئین را دریافت کنید. پروتئین دریافتی حتی برای ورزشکاران باید به میزان متعادلی در رژیم غذایی گنجانده شود. بعضی از منابع غنی پروتئین عبارت هستند از گوشت، تخم مرغ، آجیل و کینوا که به عنوان خاویار گیاهی شناخته می شود.

تغذیه مناسب ورزش

تغذیه مناسب ورزش با مصرف مواد مغذی

تغذیه مناسب ورزش باید ویتامین ها و مواد معدنی را هم برای بدن فراهم کند. غذاهای سرشار از فیبر، آهن، پتاسیم و کلسیم انتخاب های فوق العاده ای هستند. جو دو سر پرک صبحانه هاژه یکی از محصولات مفید است که می توان از آن در رژیم غذایی مناسب ورزش استفاده کرد. جو دو سر پرک را می توان به عنوان صبحانه ای مغذی مصرف کرد. همچنین می توان آن را به صورت سوپ و در ترکیب با دیگر مواد غذایی مغذی مصرف کرد. جو دو سر پرک منبع بسیار خوبی برای کربوهیدرات، فیبر و پروتئین محسوب می شود. جو دو سر غذای بسیار خوبی برای ورزشکاران محسوب می شود. چرا که بسیاری از مواد مورد نیاز برای عضله سازی، ریکاوری و ثابت نگه داشتن قند خون در آن وجود دارند.

تغذیه مناسب ورزش

کینوا (خاویار گیاهی) هاژه از دیگر محصولات بسیار مفید است که می توان برای تغذیه مناسب ورزش انتخاب کرد. دانه های کینوا دارای مقادیر بسیار زیادی فیبر و چربی های مفید هستند. همچنین تاثیر بسیار خوبی روی رشد عضلات دارند، به طوری که می توان آن را در رژیم غذایی ورزشکاران مشاهده کرد. کینوا همچنین منبع غنی پروتئین و کربوهیدرات محسوب می شود. در یک فنجان کینوا حدود هشت گرم پروتئین وجود دارد که این مقدار دو برابر دیگر غلات است. برای ساخت ماهیچه های بدون چربی می توان روی کینوا حساب کرد و آن را در رژیم غذایی خود گنجاند. کینوا (خاویر گیاهی) هاژه درست مثل غلات به عنوان صبحانه مصرف می شود. همچنین به صورت طعم دار سرو و به جای پاستا استفاده می شود.

محصولاتی مثل جو دو سر پرک صبحانه هاژه و کینوا (خاویار گیاهی) هاژه با برخورداری از مواد مغذی انتخاب خوبی برای یک رژیم غذایی سالم هستند. این محصولات می توانند انرژی خوبی را برای بدن فراهم کنند و همچنین تاثیری روی افزایش چربی و قند خون ندارند. اگر قصد تهیه این محصولات را دارید، می توانید به وب سایت بازرگانی صداقت مراجعه کنید. در وب سایت بازرگانی صداقت می توانید محصولات مورد نظر را سفارش دهید و دریافت کنید.

ویژگی های تغذیه ورزشی مناسب
تغذیه ورزشی مناسب برای کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن سبد خرید
بستن

بستن
منو
دسته بندی ها