غلات کامل

غلات کامل چیست؟

غلات کامل یک نوع ماده غذایی میباشد، غلات از سه لایه ساخته شده اند. لایه اول که سبوس که پوسته آن می باشد، لایه دوم مواد مغذی و لایه سوم ذخایر غذایی که کربوهیدرات است. غلات شامل مواد مغذی: منیزیم، منگنز، آهن، فیبر، سلنیوم و ویتامین ب است. غلات کامل در سبد تغذیه تمام خانوار های سراسر دنیا وجود دارد. فرق غلات تصفیه شده و کامل این است که غلات تصفیه شده سبوس و جوانه ندارند. غلات کامل از بیماری های قلبی و دیابت نوع دوم جلوگیری میکنند.

تفاوت غلات کامل با غلات تصفیه شده

غلات تصفیه شده از آن دسته مواد غذایی هستند که به سرعت قند خون را بالا میبرند. خیلی جالب است بدانید که بعد از هضم و جذب نیز به سرعت قند خون بدن را کاهش میدهند. غلات تصفیه شده باعث میل شما به گرسنگی می شوند پس در نتیجه باعث چاقی و اضافه وزن میشوند. برای کسانی که بیماری دیابت دارند مصرف این غلات اصلا توصیه نمیشود. مصرف این غلات علاوه بر چاقی حساسیت بدن نسبت به انسولین را نیز پایین می آورد.

غلات کامل

غلات کامل برای بیماران دیابتی

غلات کامل باعث کاهش علائم دیابت نوع دوم در افراد دیابتی میشوند. طی تحقیقات انجام شده گفته شده است کسانی که زمینه دیابت دارند یا در معرض آن هستند. با مصرف غلات کامل تا درصد بالایی از این بیماری پیشگیری کرده اند. برای کسانی که در خطر ابتلا به دیابت هستند توصیه میشود که روزانه دو تا سه بار از این غلات استفاده کنند.

اثر غلات کامل در کاهش بیماری های قلبی عروقی

غلات کامل باعث کاهش کلسترول بدن و همچنین پایین آوردن سطح تری گلیسرید خون می شود. کلسترول و تری گلیسرید هردو باعث بروز بیماری های قلبی میشوند. با پایین آمدن سطح کلسترول ابتلا به بیماری فشار خون نیز کاهش پیدا میکند. بیان شده است کسانی که از غلات کامل استفاده میکنند تا سی درصد از بیماری های قلبی در آن افراد کاهش پیدا میکند.

کاهش بیماری آسم و سرطان

غلات کامل را بهتر است که در برنامه غذایی کودکان خود در سنین کم جای دهد که خطر ابتلا به آسم در آن ها کاهش پیدا کند. بهتر است تا جایی که میتوانید مصرف غلات، میوه و سبزیجات را در برنامه غذایی خود افزایش دهید. مصرف غلات از سرطان پستان بیماری که امروز خیلی بیشتر شده است جلوگیری می کند.

ویتامین

غلات کامل دارای ویتامین های B و C میباشند. همگی غلات سبوس دار دارای ویتامین های ب، ریبوفلاوین و نیاسین میباشند که برای متابولیسم بدن لازم هستند. در واقع بهتر است گفت که سبوس منبع بسیار خوبی برای ویتامین ب میباشد. ویتامین ب علاوه بر سوخت و ساز بدن برای رشد مو تقویت ریشه مو بسیار مفید میباشد.

گندم ترک خورده غله کامل

گندم ترک خورده جز غلات کامل محسوب میشود، بلغور یا گندم ترک خورده  که محبوب ترین غله در بین مردم است. گندم دارای مواد غذایی مانند: آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر های غذایی است. یک پروتئین به نام گلوتن در گندم وجود دارد که بعضی افراد ممکن است به آن حساس باشند. البته باید بدانید که گندم کامل خاصیت غلات کامل را دارند نه گندم. این غله از بیماری هایی مانند سرطان روده بزرگ و بیماری های قلبی جلوگیری کنند.

جو دوسر

جو دوسر پرک هاژه جز غلات کامل محسوب میشود و سرشار از مواد مغذی مثل فیبر، آنتی اکسیدان، پروتئین، چربی، ویتامین و کربوهیدرات است. جو دوسر بدون گلوتن است و برای کسانی که به آن حساسیت دارند بسیار توصیه میشود. آنتی اکسیدانی که در جو دوسر وجود دارد از بیماری سرطان روده جلوگیری میکند. همچنین انرژی بالایی بخاطر داشتن فیبر در بدن ایجاد میکند.

چاودار سبوس دار

چاودار سبوس دار نوعی گندم است قند کمتری نسبت به گندم دارد. چاودار دارای مواد مغذی بیشتری میباشد و کربوهیدرات کمتری نسبت به گندم دارد. فیبر بالایی که در چاودار وجود دارد باعث میشود که در روده خیلی دیر مواد غذایی هضم شوند و قند خون به صورت نرمال بماند. جالب است بدانید که آرد چاودار به چند شکل وجود دارد آرد روشن، متوسط، تیره و کنجاله دار تولید میشود که نوع روشن و متوسط آن جز غلات کامل نیستند. چاودار تیره و کنجاله دار هر دو جز غلات کامل محسوب می شوند و میزان قند خون را کاهش میدهند. کربوهیدرات موجود در این غلات باعث ایجاد انرژی و دیر هضم شدن غذا میشود.

غلات کامل

گندم سیاه یک شبه غله

بر خلاف اسمی که دارا است گندم نیست و جز شبه غلات محسوب میشود. گندم سیاه  دارای مواد مغذی مانند: مس، منگنز، آهن، فسفر، منیزیم، فیبر و ویتامین B  میباشد. مهمترین ویژگی که گندم سیاه دارا است داشتن نشاسته مقاوم در ساختار خود است. طی تحقیقات انجام شده نشاسته مقاوم منبع تغذیه خوبی برای باکتری های روده میباشد. علاوه بر تغذیه باعث کاهش تدریجی قند خون میشود و سطح قند بدن را پایین می آورد. همچنین برای کسانی که به دنبال کاهش وزن هستند مصرف این شبه غله توصیه میشود. همچنین برای بیماران قلبی نیز مفید میباشد.

برنج قهوه ای

برنج قهوه ای جز غلات کامل محسوب میشود چرا که هر سه لایه سبوس، جوانه و آندوسپرم را دارد. سبوس و جوانه آن سرشار از مواد مغذی چون فیبر، ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها میباشد. برای کسانی که به گلوتن حساسیت دارند و یا رژیم غذایی بدون گلوتن دارند بهتر است که از این برنج در رژیم خود استفاده کنند. این غله چون لیگنان دارد و لیگنان منبع قوی از آنتی اکسیدان ها میباشد. آنتی اکسیدان های موجود در برنج قهوه ای با کم کردن سطح کلسترول خون باعث کاهش ابتلا به بیماری های قلبی میشود.

ذرت جز غلات کامل است

ذرت جزئی خانواده غلات کامل محسوب میشود که در بین مردم سرزمین ما بسیار محبوب میباشد. ذرت مواد مغذی چون: منیزیم، منگنز، مس، روی، فسفر، پتاسیم، آنتی اکسیدان و ویتامین های گروه B میباشد. ذرت حاوی مقدار بالایی فیبر و آنتی اکسیدان است که آنتی اکسیدان کاهش خطر ابتلا به دژنراسیون و آب مروارید که دو بیماری چشمی هستند کاهش میدهد. بخاطر داشتن فیبر بالا باعث بالا رفتن سطح انرژی بدن با مدت زمان بیشتری میشود.

خواص و آثار دانه کینوا هاژه
فواید و عوارض مصرف جو دوسر هاژه در دوران بارداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن سبد خرید
بستن

بستن
منو
دسته بندی ها