خواص جو دو سر پرک

خواص جو دو سر پرک

با استفاده از جو دو سر پرک هاژه می توانید صبحانه ای متفاوت و دوست داشتنی برای خود تهیه کنید. خواص جو دو سر پرک برای بدن فراوان است. با گنجاندن این غله کامل در وعده صبحانه می توانید نیاز بدن خود را به پروتئین، ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر تامین نمائید. از جمله خواص جو دو سر پرک می توان به کاهش فشار خون، کاهش وزن، کاهش خطر ابتلا به افسردگی و بیماری های قلبی اشاره نمود. همانطور که میدانید روش تهیه صبحانه با استفاده از جو دو سر پرک هاژه بسیار آسان و سریع است. برای هضم و پخت آسان تر جو دو سر آن را به صورت پرک شده تولید می کنند و در پخت نان، شیرینی های بدون قند و اوتمیل از آن استفاده می نمایند. از جمله مهم ترین خواص جو دو سر پرک می توان موارد زیر را نام برد.

کمک به بهبود سلامت قلب

از آنجا که کلسترول بالا در خون باعث بیماری های قلبی می شود. افرادی که قصد دارند این میزان کلسترول و چربی های مضر را کنترل کنند. بهتر است از خواص جو دو سر پرک غافل نشوند. جو دو سر پرک حاوی میزان بتاگلوکان بالا بوده و همین ماده جاذب چربی و کلسترول در خون است . با مصرف جو دو سر پرک هاژه می توانید سطح چربی مضر ال دی ال را در بدن پایین بیاورید و به سلامت قلب خود کمک کنید.

خواص جو دو سر پرک

پیشگیری از سرطان

برای اینکه از ابتلا به بیماری سرطان مصون بمانید باید از مواد غذایی دارای آنتی اکسیدان غافل نشوید. یکی از مواد غذایی سرشار از آنتی اکسیدان جو دو سر پرک می باشد. از جمله خواص جو دو سر پرک می توان به کاهش رادیکال های آزاد در بدن اشاره نمود که رابطه مستقیمی با پیشگیری از سرطان دارد. یکی دیگر از خواص جو دو سر پرک خاصیت ضد التهابی آن است که به دلیل وجود ترکیبات فنولی مانع از متاستاز در سلول های سرطانی می شود.

خواص جو دو سر پرک برای دیابت

امروزه بیماری دیابت نوع 2 بسیار رایج شده، زیرا با افزایش میزان قند خون از میزان حساسیت به هورمون انسولین کاسته می شود. خواص جو دو سر پرک در بهبود بیماران دیابتی بسیار مشهود است. به دلیل وجود بتاگلوکان در جو دو سر پرک میزان انسولین مورد نیاز برای کنترل قند خون کاهش می یابد. چنانچه بعد از مصرف غذاهای حاوی کربوهیدرات بالا، قند خونتان بالا میرود، با مصرف جو دو سر پرک هاژه می توانید واکنش های بین انسولین و گلوکز را تعدیل بخشید.

کمک به کاهش وزن

بعد از مصرف جو دو سر پرک هاژه، به دلیل چسبندگی بالا بین ذرات این غله، احساس سیری کاذبی در شما ایجاد می شود. این احساس سیری برای کسانی که قصد لاغر شدن دارند بسیار مفید است. خواص جو دو سر پرک صبحانه بسیار زیاد بوده، بطوریکه با مصرف جو دو سر پرک مغز شما سیگنال سیری را دریافت می کند و تا ساعت ها احساس گرسنگی به سراغتان نمی آید. این مزیت جو دو سر پرک باعث کاهش اشتها و در نتیجه کنترل چاقی و دیابت نوع 2 می شود.

خواص جو دو سر پرک

بهبود علائم یائسگی

از مهمترین علائم یائسگی می توان به گر گرفتگی اشاره کرد. با مصرف جو دو سر پرک هاژه که حاوی پلی فنول( نوعی فیتو استروژن) می توانید عملکرد هورمون ها را تحت تاثیر قرار دهید. علائم یائسگی با کنترل میزان هورمون ها بهبود می یابند و می توانید به راحتی از این دوران عبور کنید.

خواص جو دو سر پرک در درمان بی خوابی

برای رفع بیخوابی لازم است ملانین بیشتری در بدن تولید شود. با مصرف جو دو سر پرک، اسید های آمینه که مسئول تولید ملانین هستند به همراه دیگر مواد مغذی وارد بدن می شود. اسید آمینه ی تریپتوفان موجود در جو دو سر پرک، نوعی آرامبخش برای مغز به حساب می آید. در صورت استفاده از جو دو سر پرک هاژه به همراه عسل می توانید خاصیت خواب آوری آن را دو چندان کنید.

موثر در درمان افسردگی

ویتامین های گروه B نقش مهمی در درمان افسردگی ایفا می کنند. ویتامین های موجود در جو دو سر پرک با افزایش میزان سروتونین و کاهش سطح هورمون استرس در درمان افسردگی مفید هستند.  با مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین های گروه B می توانید تا حد زیادی میزان استرس و اضطراب خود را کاهش دهید.

 

میزان کالری جو دو سر پرک صبحانه
مصرف کینوا برای لاغری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن سبد خرید
بستن

بستن
منو
دسته بندی ها