تغذیه ورزشی برای کاهش وزن

اثرات مثبت تغذیه ورزشی برای کاهش وزن

مزایای تغذیه ورزشی برای کاهش وزن

تغذیه ورزشی برای کاهش وزن موجب می شود با کاهش وزن و تودۀ چربی، عملکرد بدن در مواردی مثل قدرت و سرعت بهبود پیدا کند. به همین دلیل بسیاری از ورزشکاران به دنبال چنین رژیمی هستند. یعنی یک رژیم بدون افزایش وزن که عملکرد آن ها را بهبود بخشد. توجه به این نکته حائز اهمیت است که چنین رژیمی باید کالری و انرژی مورد نیاز را تامین کند. چرا که انجام تمرینات ورزشی بدون تغذیۀ مناسب و کافی برای بدن چندان سودمند نخواهد بود.

تغذیه ورزشی برای کاهش وزن شامل انتخاب مواد غذایی مناسب است که مقوی اما بدون درصد زیادی از چربی باشند. برای مثال می توان به پروتئین بدون چربی اشاره کرد. غذاهایی مثل مرغ و ماهی منابع پروتئین بدون چربی محسوب می شوند. همچنين در صورتی که پروتئین بدون چربی با منابع چربی مفید و مواد غنی از فیبر مثل سبزیجات و میوه ها ترکیب شود، قند خون تثبيت و از افزایش وزن جلوگیری خواهد شد.

مواد غذایی شامل قند بالا جایی در تغذیه ورزشی برای کاهش وزن ندارند.

کنسروها، آب میوه های حاوی شکر و غلات شیرین شده از این نوع مواد محسوب می شوند و باید در استفاده از آن ها دقت کرد. چرا که قند غیرضروری باعث می شود بافت چربی در بدن تجمع پیدا کند. همچنین خوردن احساسی و زمان بندی نامناسب برای مصرف مواد غذایی از دیگر عوامل افزایش وزن در ورزشکاران محسوب می شوند که باید از آن ها دوری کرد.

از طرفی وعده های ریکاوری نقش بسیار مهمی در سوخت رسانی به بدن و ماهیچه ها ایفا می کنند. این وعده ها چربی بدن را کاهش می دهند و تودۀ بدون چربی را حفظ می کنند. در واقع بدن بعد از تمرینات سنگین، از مواد مغذی به عنوان سوخت استفاده می کند و دیگر چیز اضافه ای برای ذخیره به عنوان چربی در کار نیست.

نقش غلات در تغذیه ورزشی برای کاهش وزن

تغذیه ورزشی برای کاهش وزن باید شامل گروه های غذایی مختلف از جمله غلات باشد. جو دو سر پرک صبحانه هاژه یکی از محصولات مناسب است. جو دو سر یک غذای صبحانۀ بسیار محبوب در دنیا محسوب می شود و به دلیل برخورداری از فیبر، کربوهیدرات و پروتئین می تواند فوایدی زیادی برای بدن داشته باشد. و همچنین سرشار از مواد مغذی مثل منیزیم، روی و فیبر است که به کاهش کلسترول و همچنین کاهش وزن کمک می کنند. جو دو سر با ایجاد احساس سیری قند خون و انسولین را کاهش می دهد. نصف فنجان جو دو سر خشک بیش از 150 کالری در خود دارد. در حالی که میزان چربی آن تنها 3 گرم می باشد. همچنین مقدار بسیار خوبی از کربوهیدرات، پروتئین و قند طبیعی را برای بدن فراهم می کند.

کینوا  هاژه یا همان خاویار گیاهی یکی دیگر از محصولات مفید است که می توان آن را در تغذیه ورزشی برای کاهش وزن مورد استفاده قرار داد. کینوا هم مانند جو دو سر سرشار از فیبر است که فرد را برای مدت طولانی سیر نگه می دارد و اشتها را کاهش می دهد. پروتئین زیاد و چربی مفید موجود در کینوا موجب می شود متابولیسم افزایش پیدا کند و همچنین انرژی زیادی برای بدن فراهم شود. کینوا سطح قند را ثابت نگه می دارد و به کنترل گرسنگی و کاهش وزن همزمان کمک می کند.

کینوا (خاویار گیاهی) هاژه دارای دانه هایی است که سرشار از اسید آمینه های ضروری و ویتامین های مختلف هستند. همچنین ویتامین ب 12 و آهن به مقدار خوبی در کینوا وجود دارد. آهن و ویتامین ب 12 برای تولید انرژی و کاهش وزن ضروری هستند و کمبود آن ها در رژیم غذایی می تواند موجب افزایش وزن ورزشکاران شود. چرا که بدن نمی تواند مواد مغذی را درست سنتز کند. کینوا همچنین از نظر شاخص گلیسمی پایین است و قند خون را افزایش نمی دهد. کینوا را از این نظر می توان با سبزیجات مقایسه کرد، یعنی تاثیر زیادی در افزایش سطح گلوکز خون ندارد.

اگر قصد تهیۀ محصولاتی مثل جو دو سر پرک صبحانه هاژه و کینوا (خاویار گیاهی) هاژه دارید، می توانید به وب سایت بازرگانی صداقت مراجعه کنید. در وب سایت بازرگانی صداقت می توانید این محصولات را با قیمت مناسب تهیه کنید.

کامل‌ترین تغذیه ورزشی بانوان
تفاوت جو پرک با دو سر پرک در چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن سبد خرید
بستن

بستن
منو
دسته بندی ها